Masz dobry plan treningowy. Ćwiczysz technicznie jak należy. Pozornie wszystko jest w porządku, ale jednak mięśnie nie wyglądają tak jak sobie tego życzysz i wcale nie są tak silne jak powinny być. A może Twoje mięśnie nie są aktywne? Dzisiaj opowiem Ci o pacjentce, której całą funkcję pośladka przejął mięsień czworogłowy uda. Najpierw trochę wstępu …
More-
CASE STUDY: Dlaczego Twój pośladek nie istnieje?
-
CASE STUDY: Bardzo podobne objawy, dwie odmienne przyczyny.
Wbrew pozorom nie jest to rzadka sytuacja. Podobne objawy mogą być powodowane przez zupełnie odmienne przyczyny. Dzisiaj chcę opowiedzieć historię dwóch pacjentek, które dotarły do mnie w podobnym czasie… z podobnymi objawami. Powody ich problemów były jednak zupełnie różne! Jakie zatem były objawy? Zarówno pierwsza jak i druga pacjentka, bohaterki tej historii zgłosiły się do …
More -
CASE STUDY: Nigdy nie jest za późno!
W dzisiejszym przypadku poruszę temat bardzo ważny i spróbuję Cię przekonać, że nigdy nie jest za późno na rehabilitację! Pacjentka, lat 70, ból lewego biodra, utrudniający codzienne funkcjonowanie Jakie były objawy? Jak już wspomniałam na wstępie – głównym objawem mojej pacjentki był ból lewego biodra nieznanego podłoża utrudniający funkcjonowanie, a zwłaszcza chodzenie po schodach oraz …
More -
Skąd wiedzieć, że dobrze ćwiczysz?
Pomimo zwiększonej już świadomości dotyczącej ćwiczeń czy treningu, spotykam w gabinecie osoby, które nie wiedzą jak ćwiczyć, takie które nigdy nie ćwiczyły lub ćwiczą nieprawidłowo. Zwykle moi klienci nie wiedzą co oznacza nieprawidłowy trening i jak to rozpoznać. Także dzisiaj kilka słów w tym temacie według mojej opinii. Po pierwsze, twój trening powinien być funkcjonalny …
More -
CASE STUDY: Ból wynikający ze złego nawyku
W moim powrotnym studium przypadku zacznę od czegoś prostego, ale równocześnie dość często pojawiającego się u moich pacjentów. Pacjentka, lat 40, praca biurowa dotarła do mnie skierowana od swojego lekarza neurologa. Jakie były objawy? Od jakiegoś czasu pacjentka skarżyła się na bóle szyi zwłaszcza z lewej strony, promieniujące do barku. Objawy przypominały swoimi objawami rwę …
More -
Biegasz? Musisz się wzmacniać!
Zazwyczaj biegacze amatorzy, którzy trafiają do mojego gabinetu, są zaskoczeni, gdy zadaję im jedno z pierwszych podstawowych pytań. ”Ćwiczysz w domu/na siłowni?’’. A oni odpowiadają ”Nie, przecież biegam”. Moi podopieczni są bardzo zaskoczeni, gdy mówię im, że bieganie nie może być jedyną aktywnością, którą wykonują. Już tłumaczę dlaczego! Najpierw musimy jednak zagłębić się w podstawy …
More -
CASE STUDY: Czy od skręconej kostki może boleć bark?
Niezwykłym dla większości pacjentów na pierwszej wizycie jest to, jakie pytania zadaję podczas wywiadu. Zawsze pytam o stare urazy, wypadki, niejednokrotnie również o dolegliwości gastryczne. W temacie dlaczego o to pytam, przygotowuję właśnie duży osobny materiał. Dziś jednak chciałabym przytoczyć Wam przykład zapotrzebowania na takie pytania 😊 A mianowicie odpowiem na pytanie. Czy od skręconej …
More -
CASE STUDY: O “wypadających krążkach” słów kilka
Wypadające krążki – ostatnio jakaś plaga w gabinecie! A co gorsza, totalna bzdura. I oczywiście nie jest to wina pacjentów. Skąd oni mają wiedzieć, że to bzdura skoro takie informacje płyną od medycznych autorytetów, z którymi spotkali się wcześniej. Raz na zawsze zapamiętajcie – NIE MA czegoś takiego jak wypadające krążki. Tym bardziej nie można …
More -
Nareszcie. Moje pierwsze CASE STUDY: Nadgarstek po wypadku motocyklowym.
To jest przypadek, który kopnął mnie w końcu do pisania o… przypadkach :) konwencjonalna medycyna położyła na nim krzyżyk, a ja na początku sama nie wierzyłam. Ale ja, nawet jak nie wierzę to nie odpuszczam. Opłaciło się. Jak to się zaczęło? Jeden z moich pacjentów, z którym pracuję profilaktycznie od dłuższego czasu niedawno uległ dość …
More